Jdi na obsah Jdi na menu
 

Med

1. 2. 2013

Co med obsahuje?

Med obsahuje spoustu vitamínů. Ovšem základ medu tvoří cukry, a to především jednoduché, sacharóza, fruktóza a glukóza. Lidské tělo tyto cukry dokáže rychle zpracovat, a tudíž se rychle uvolňují do lidské krve, a proto dodají okamžitou energii. Med obsahuje také bílkoviny, která závisí na druhu medu, i když se píše, že nejvíce bílkovin má med květový. Mezi vitamíny, které med obsahuje patří například A, C, vitamíny skupiny B(B1,B2,B6,B12), dále vitamíny D ,K ,E..., minerály například vápník, fosfor, draslík, sodík, hořčík, železo, křemík...V medu dále najdeme látky, jako mateří kašička, pyl, aminokyseliny, éterické oleje a další. Z tohoto výčtu je jasné, že med je vlastně koktejl životně důležitých látek. není divu, že je med často nazýván elixírem zdraví a dlouhého žití.

 honey-benefits-raw-organic-honey.jpg

 

Druhy medu

 
Jak jistě víte, včely získávají med a nektar z květin tak, že přeletují z květiny na květinu. Včely nesbírají tyto látky pouze z květů, ale sbírají také medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných útrobách stromů. Jícnem a hltanem pronikají tyto látky do váčku, který se nazývá medný, kde k nim včela přimíchá vlastní látky ze svého těla. Na 1 kg medu musí jedna včela obletět přibližně milion květů. Ne nadarmo se tedy říká pilný jako včelka:-).

 

Květový med

Květoví med se získává především z nektarů okvětí. Tento med je pro lidské tělo lehce stravitelný a obsahuje největší množství pylu. Tento med se vytáčí v jarním období. Mezi hlavní včelí zdroje patří řepka, slunečnice, akát. Tento med je světlé barvy a jeho hlavní znak je rychlá krystalizace.
 

Smíšený med

 
Smíšený med se získá z opylení malin, lípy a ostružin, ale také z bylin a později kvetoucích květin. Tento med je tmavší barvy než květový med a krystalizace je pomalejší.
 

Medovicový med

 
Medovicový med se získává z hmyzem předělané mízy stromů. Tento med je obohacen o větší množství minerálů a vitamínů, ale obsahuje i vetší množství baktericidních látek. Vytáčení tohoto medu začíná až v letních snůškách, má palčivější chuť a lepší vůni. Krystalizuje mnohem později a je tmavé barvy.
 

Plástečkový med

 
Takovíto med je podáván ve formě, ve které byl převzat od včel. Není nijak zpracován od včelaře a je konzumován i se včelím plástem, který se ovšem pouze rozžvýká a vyplivne.
 
1193111.large.jpg
 

Krystalizace medu

 
Krystalizace medu je čistě přírodní věc, při které se přírodními silami zakonzervovávají některé druhy medu, díky nimž si med uschová své léčivé účinky. Po zkrystalizování medu se z medu nestrácejí žádné léčivé účinky, naopak krystalizování medu je důkazem kvalitního medu.
 

Ochucený med

 
Ochucený med vznikne přimícháním různých aromatických bylin do některého z druhu medu.
 
 
Zdroj:www.prodej-medu.com